יהלומים צבעוניים: פסגת אבני החן

משחר האנושות ועד ימינו, לבני האדם תמיד הייתה משיכה עזה ולא מוסברת לכל מה שנוצץ ויפה. המשיכה הזו מתבטאת בעיקר באהבתנו לאבני חן, ליהלומים ולמתכות יקרות.
 
יהלומים צבעוניים בעלי גוון אחיד לחלוטין (ללא צבעים משניים) נחשבים ליקרים ולנדירים ביותר, בהשוואה לבני דודם האחרים (היהלומים הלבנים חסרי הצבע והיהלומים הלבנים עם נגיעות צבע משניות). יהלומים לבנים נעים מצבע לבן צלול מאוד ועד לגוונים משניים צהובים. כל יהלום בעל עוצמת צבע גבוהה מזאת נחשב ליהלום פנסי. מכיוון שיהלומים צבעוניים הם נדירים יותר, הם מעלים את ערכה של כל טבעת או תכשיט אחר המעוטר בהם.
 
יהלומי פנסי קולור מגיעים במבחר של כ-12 צבעים עיקריים: צהוב, ורוד, כחול, ירוק, כתום, חום, סגול, אפור, סגול ויולט, אדום, שחור פנסי, לבן פנסי. לכל צבע יכולים להיות שניים-שלושה שילובים שונים, המגדילים את מספר הצבעים הכולל בו מתאפיינים יהלומים אלו. בניגוד ליהלומים שקופים, שערכם נקבע על פי 4 פרמטרים שנקבעו מראש (The Four Cs), ערכם של יהלומים צבעוניים נקבע בעיקר על פי הצבע ועוצמת הצבע.

יהלומים צבעוניים ירוקים

 

מה ההבדל בין יהלומים לבנים לצבעוניים?

למרות שיהלומי פנסי צבעוניים מהווים רק אחוז קטן מאוד מסך תעשיית היהלומים העולמית, הם נוצרים בדיוק באותו אופן: לחצים גבוהים וטמפרטורות גבוהות במעמקי האדמה, ההופכים מבני פחמן ליהלומים תוך כמה מיליוני שנים. כמו כן שני הסוגים נכרים באותם מכרות יהלומים.
 
ההבדל היחיד בין שני הסוגים טמון בעובדה שיהלום צבעוני נוצר בשל חדירת יסודות זרים לתוך היהלום בזמן היווצרותו. היסודות הזרים מתחברים לאטומי הפחמן בשריג היהלום, ו"מזהמים" אותם בצבעים שונים: אטומי חנקן יוצרים צבע צהוב, אטומי בורון יוצרים צבע כחול וכן הלאה. הצבעים הירוקים ביהלום נוצרים על ידי קרינה רדיואקטיבית הנובעת ממעמקי האדמה, ואילו הצבעים הוורודים הם תוצאה של עוצמת הלחץ המופעל על כל יהלום.
 

צבעי היהלומים

אפילו ביהלומים לבנים, חסרי צבע בדרך כלל, ייתכנו נגיעות של צבעים זרים. ברגע שעוצמת הצבע הזר חורגת מרמה מינימלית כלשהו שנקבעה על ידי המומחים, היהלום מפסיק להיות יהלום לבן / חסר צבע - והופך להיות יהלום צבעוני.
 
על מנת להעריך את צבעו של יהלום פנסי קולור, פיתחו גמולוגים מקצועיים שיטה המתבססת על 3 פרמטרים:
 
 • גוון - צבע היהלום.
 • טון - דרגת בהירות.
 • רוויה - עוצמת הצבע / טוהר הצבע.
 
ככל שהצבע חזק יותר ביהלום פנסי נתון, כך עולה ערכו של היהלום. באופן כללי ניתן לחלק את דירוג עוצמת הצבע למספר דרגות, לפי דירוג שפותח על ידי ארגון GIA העולמי (כאשר מדובר ביהלומים צהובים, ורודים, כחולים וירוקים):
 
 • Faint
 • Very Light
 • Light
 • Fancy Light
 • Fancy
 • Fancy Intense
 • Fancy Vivid
 • Fancy Deep
 
סוג נדיר מאוד של יהלומים צבעוניים הם יהלומים שחורים, שהפכו לאחד מן הסוגים המבוקשים ביותר כיום. ביהלומים אלו לא ניתן לדבר על החזרת אור, מכיוון שהם אינם שקופים ואינם מחזירים אור על שום הרכבם הכימי, הכולל מינרלים כהים הנמצאים בזוויות לא אחידות. על שום צבעו נקרא היהלום שחור "קרבונדו" (Carbonado).
 

ליטוש יהלומי פנסי קולור

כאשר מדובר ביהלומי צבע, ליטוש מסורתי בצורה עגולה (ליטוש בריליאנט) עלול למנוע מהיהלום לשמר את צבעו או להציג את כלל הצבעים האפשריים לו. לפיכך רוב יהלומי הפנסי מלוטשים בצורה ייחודית הנקראת "ליטוש פנטזי" (Fantasy Cut), כגון צורת לב, טיפה, מרקיזה וכן הלאה. ליטושי פנטזי גם ייחודיים בצורתם, וגם מאפשרים להכיל את מרב קשת הצבעים הנתונה בכל יהלום.

סוגי ליטוש של יהלומים צבעוניים