נמצא היהלום הגדול ביותר בעולם (אבל לא בכדה"א)

אנחנו מורגלים ביהלומים ובאבני חן שמקורם בגיאולוגיה של כדור הארץ. מיליוני שנים של לחצים גבוהים וטמפרטורות של אלפי מעלות עשו את שלהם, ויצרו אינספור יהלומים, אבני חן ושאר אבנים יקרות. רק בעשרות השנים האחרונות התחלנו לייצר ולרכוש גם יהלומים סינתטיים המיוצרים ביד אדם.
 
בעוד שהיהלום הטבעי הגדול והכבד ביותר על פני כדור הארץ (נכון לעכשיו) הוא יהלום קולינאן, ששוקל 3,106 קראט, היהלום הטבעי הגדול ביותר ביקום הוא שארית של כוכב, שמשקלו 10 בחזקת 33 קראט (יחידת מידה למשקלם של יהלומים).

כוכב יהלום
יהלומים נמצאים ביקום במרחקים של עשרות, מאות ולעיתים מיליארדי שנות אור מאיתנו. היהלומים הקטנים ביותר ביקום הם מסדר גודל של ננומטרים בודדים (מילארדיות המטר, גודל של מולקולה ממוצעת), אך היהלומים הגדולים ביותר מגיעים לגדלים של ליבות כוכבים וכן כוכבי לכת.
 
היהלום הגדול ביותר ביקום, שידוע עליו נכון לעכשיו, הוא BPM 37093 - כוכב ננס לבן שנתגלה ב-2004 במרחק 50 שנות אור מאיתנו, בקבוצת הכוכבים קנטאורוס. הוא שוקל קצת יותר מהשמש שלנו, אבל קוטרו הוא רק 4,000 קילומטרים (שני שליש מגודלו של כדור הארץ). שמו של הכוכב, כיאה וכיאות, הוא "לוסי" - על שם שירם המפורסם ביותר של החיפושיות, Lucy In The Sky With Diamonds.
 
מדובר בשארית שנותרה ממותו של כוכב, העשויה רובה ככולה מפחמן וחמצן שנדחסו לצפיפות מחרידה של כמה טונות לסנטימטר מעוקב, בממוצע. לשם השוואה, הצפיפות הממוצעת של כדור הארץ היא 5.5 גרם בלבד לכל סמ"ק. אם נזכור שיהלומים נוצרים בלחצים ובטמפרטורות גבוהות מאוד, מייד נבין שהצפיפות הזו של הננס הלבן דחסה את הפחמן והחמצן שלו לצורת סריג קומפקטי במיוחד, שהוא בעצם יהלום.
 
בעוד כמה מיליארדי שנים גם השמש שלנו תעבור תהליך דומה, ותהפוך לננס לבן שרובו ככולו יהלום. בכל מיליארד שנה עוצמת ההארה של השמש עולה ב-10%, עד שלבסוף - בעוד כ-5 מיליארד שנה - היא תגיע לסוף חייה. תחילה היא תתנפח ותהפוך לכוכב ענק בצבע אדום (בניגוד לצבע הצהוב הנוכחי שלה), ולאחר שהענק ימשיך להתנפח ולהשיל את שכבותיו אל החלל - תיוותר רק הליבה הצפופה והדחוסה שלו.
 
טמפרטורת פני השטח של כוכב היהלום BPM 37093 עומדת כרגע על כמעט 12,000 מעלות (בשמש שלנו זה בערך 6,000 מעלות). לאט לאט הטמפרטורה הזו תדעך ותתקרר, עד שגם היהלום הנוצץ הזה יתקרר לחלוטין תוך כמה מאות אלפי שנים. לא סביר שנוכל להגיע לשם ולחצוב אותו, גם בגלל המרחק ובעיקר בשל כוח הכבידה העצום, שיגרום לנו לשקול פי 300,000 יותר מאשר בכדור הארץ.
 
אבל לא צריך לדאוג, כי בכדור הארץ נותרו מספיק יהלומים טבעיים נכון לעכשיו - בשווי כולל של מעל 500 מיליארד דולר. היהלומים הללו מעובדים ומשובצים במבחר סוגים של תכשיטים, כגון טבעות אירוסין מיוחדות, צמידי זהב וטניס, שרשרות, עגילים ועוד. יום אחד, כאשר גם היהלומים הטבעיים בכדור הארץ ייגמרו, יישארו לנו כמה אפשרויות: הראשונה היא להמשיך לייצר יהלומים סינתטיים במעבדות, כפי שעושים כבר עשרות שנים, והשנייה היא להרהיב עוז עד לאסטרואידים ולכוכבים בחלל ולכרות מהם יהלומים ושאר מחצבים.