תכשיטים עתיקים בהיסטוריה האנושית

תכשיטים עתיקיםתכשיטים מיועדים לקישוט הגוף והם מהווים גם סמל סטטוס ופריט אמנותי לכל דבר. התכשיטים מלווים את האנושות משחר ההיסטוריה, בעת העתיקה היה נהוג לייצר אותם מעצמות, צדפות, עצים וחומרים טבעיים אחרים, בהמשך ייצרו תכשיטים ממתכות שונות כמו זהב, כסף ופלטינה, ומאבני חן כמו יהלומים, פנינים, טופז וכיוצא בזה.
 
למעשה, תכשיטים בהיסטוריה האנושית מעידים על קשר משותף בכל התרבויות והעמים, כך למשל במצריים העתיקה, בתרבות השומרית, בסין העתיקה ובתרבויות קדומות באירופה ואמריקה, בכולן ניתן למצוא תכשיטים עתיקים המעידים על המנהג הקדום לענוד תכשיטים יפים, מנהג המלווה אותנו עד עצם היום הזה.
 
תכשיטים בתרבויות עתיקות
כבר בתקופה הפרהיסטורית, כאשר בני אדם נדדו ממקום אחד לאחר וטרם התיישבו במקום קבוע, החלו נשים וגברים לענוד תכשיטים כדי לקשט את גופם. מממצאים ארכאולוגיים עולה כי מתחילת ההיסטוריה האנושית בני אדם נהגו לייצר תכשיטים ולענוד אותם, לקישוט, לצורכי מעמד, לסימון וכדי לתקשר עם אלים ורוחות ולקבל מהם הגנה.
 
לאורך השנים התגלו תכשיטים רבים של תרבויות עתיקות יומין באפריקה ובאירופה. נמצאו תכשיטים שגילם עולה על 40,000 שנה, חלקם מיוצרים משיני חיות בר, מעצמות ומצדפות. השימוש במתכות יקרות ובאבני חן החל בהיסטוריה האנושית הקרובה יותר לזמננו, לפני כ-5,000 שנה.
 
נמצאו תכשיטים רבים בסין העתיקה, בעיקר בשפך של נהר היאנגצה, ובתקופה האצטקית נהגו לענוד תכשיטים בעיקר בעלי המעמד הגבוה. האצטקים ייצרו תכשיטים מורכבים ממגוון רחב של חומרי גלם, לרבות זהב, כסף, נחושת, טורקיז, אבני אופל ועוד.
 
חוקרים גילו כי האצטקים שכללו את תהליכי ייצור התכשיטים. כך לדוגמה הם ייצרו עגילים ונזמים עם פתרונות מתקדמים למניעת נפילת התכשיט, וכמו כן הם החלו לשייף באמנות את אבני החן על מנת לשבצם בתכשיטים שונים כמו טבעות.
 
ההודים בתקופה העתיקה החלו לייצר תכשיטים מרהיבים עם פיתוחים עדינים. בין השאר הם ייצרו תכשיטים גדולים לקישוט איברי גוף כמו ידיים, רגליים וצוואר. ההודים השתמשו בעיקר בזהב, נחושת וכסף ושיבצו אבני חן יקרות ונדירות כמו אבני אודם, יהלומים, טופז, ספיר וכדומה. בנוסף, הם פיתחו טכנולוגיות חדשות כדי לייצר ולעטר במלאכת מחשבת את התכשיטים, לדוגמה ציפוי התכשיט באמייל ושיבוץ חרוזי זהב עדינים.
 
בני אדם אוהבים תכשיטים מתחילת ההיסטוריה האנושית
גם בתרבויות הקדומות באירופה נעשה שימוש נרחב בתכשיטים לצורכי קישוט וכדי לציין סמל מעמד וסטטוס. בני אדם, נשים וגברים בכל הגילאים, כולם אוהבים תכשיטים; לכן אין זה פלא כי התפתחה תעשייה עצומה בגודלה בתחום זה.
 
במערות האדם הקדמון התגלו שרידי תכשיטים שיוצרו כבר לפני למעלה מ-100,000 שנה, אך כיום קל יותר מתמיד לרכוש תכשיטים. הנפוצים ביותר הם תכשיטי יהלומים ותכשיטים ממתכות יקרות בשיבוץ אבני חן. תכשיטים נחלקים לכמה סוגים עיקריים, בהתאם לצורת השימוש על גבי הגוף, ובהם עגילים, טבעות, צמידים, מחרוזות ותליונים, והם מלווים את האדם משחר ההיסטוריה ולבטח ימשיכו ללוות אותנו עוד זמן רב קדימה.