השבחת יהלומים: שינוי צבע היהלום בשיטת HPHT

כל מי שמכיר קצת את תחום היהלומים, יודע שחוץ מהיהלומים הרגילים (שקופים / חסרי צבע) - יש עוד כמה וכמה צבעים נוספים. יהלומים אלו מוכרים בשם יהלומים צבעוניים, או יהלומי פנסי קולור (Fancy Color Diamonds).
 
גם ביהלומים חסרי צבע וגם באלו הצבעוניים, צבע היהלום הוא משהו שנקבע בהתאם לתהליך היצירה שלו (לחץ, טמפרטורה, יסודות הנמצאים בקרבת היהלום ועוד). אבל מה אם נגיד לכם שאפשר לשנות את צבעו של יהלום בצורה מלאכותית? כך תוכלו ליהנות מאותו יהלום בדיוק בצבע שרציתם.
 
שיטת HPHT (או: High Pressure High Temperature) מפעילה על היהלום לחץ של 60,000 אטמוספרות וטמפרטורה של כ- 2,000 מעלות, בתנאים הדומים לאלו המתרחשים בבטן האדמה. שיטה זו התגלתה בשנות ה-90, ומאז משמשת להשבחת יהלומים באמצעות שינוי צבעם.
 
 
השיטה מיועדת לשתי מטרות עיקריות:
 
1. שינוי צבע היהלום ללבן / שקוף / חסר צבע - זוהי המטרה הנפוצה ביותר בתהליך HPHT, באמצעות מכונות שעלותן יקרה ולכן נדיר יותר למצוא אותן בישראל. רק לאחרונה החלו להופיע בארץ מכונות לזיהוי יהלומי HPHT שעלותן נמדדת באלפי דולרים בלבד. לפני תחילת התהליך, שאורך כעשרים דקות, יש לוודא שהיהלום אכן יכול לעבור את התהליך. זאת מכיוון שיש יהלומים המכילים חומרים מסוימים, המסכלים את האפשרות להפיכתם ללבנים.
 
2. צביעת יהלומים - כאן מדובר בשינוי יהלום קיים לצבעים כגון ורוד, צהוב, כתום, סגול וכן גוונים ושילובים של הצבעים הללו. נדיר יותר לבצע שינויי צבע לאדום או לכחול.
 

מכיוון שקשה מאוד להבחין בין יהלומים שעברו השבחה ויהלומים טבעיים, חשוב לזכור ולציין שיהלומים שעברו השבחה כלשהי, חייבים בגילוי נאות אודות התהליך שעברו; זאת לפי חוקי ועדת המסחר הפדרלית בארצות הברית (FTC). כמו כן, הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים החליטה כי בתעודה הגמולוגית הניתנת ליהלומים מושבחים, לא יצוין צבע היהלום אלא העובדה שהוא עבר תהליך HPHT.
 
מעבר לשינויי צבע, יש יהלומים העוברים השבחה באמצעים אחרים - כגון הסרת תכלילים באמצעות לייזר, מילויים שונים וכן הלאה. גם כל אלה מחויבים בגילוי נאות ובציון העובדה שעברו השבחה כלשהי. רק בדיקות גמולוגיות עם מכשור מתקדם, מסוגלות לציין האם יהלום כזה או אחר עבר השבחה או שהוא טבעי. לפיכך שינוי צבעי היהלום או כל השבחה אחרת, מכניסים אותו אוטומטית לקטגוריית היהלומים הסינתטיים / מלאכותיים.
 

יהלומים מסוימים אינם משמשים לנוי או לשיבוץ בטבעות ובתכשיטים אחרים, אלא לצרכים תעשייתיים (מיקרו אלקטרוניקה, לייזר, מוליכים למחצה, ליטוש יהלומים ועוד). גם ביהלומים אלו חשוב לציין האם עברו השבחה כלשהי (מלבד שינוי צבע), שכן כל השבחה עלולה לפגום בתכונותיו הפיזיקליות או האחרות של היהלום, ולהפוך אותו לא כשיר לצרכים תעשייתיים.
 
יהלומים מטופלים שעברו השבחה זולים בעשרות אחוזים לעומת מקביליהם הטבעיים; יתרון גדול לשימושים תעשייתיים וכמובן לצרכני קצה פרטיים המעוניינים במוצר זוהר לא פחות, במחיר סביר.