תכשיטי גולדפילד - האם באמת מדובר בזהב

מה ההבדל בין תכשיטי גולדפילד לתכשיטי זהב?
 
על השאלה הזו נתחיל לענות קודם כל באמצעות הבנת המושג קרט. בכל סגסוגת זהב יש גם מתכות נוספות ה"מזהמות" אותה, ביחס כלשהו לאחוז הזהב הטהור המוכל בה. לדוגמה - סגסוגת המכילה 50% זהב טהור נקראת 12 קרט; סגסוגת של 75% זהב טהור נקראת 18 קרט וסגסוגת העשויה כולה זהב טהור היא 24 קרט.
 
אין לבלבל את המושג קרט (Karat) עם המושג המקביל לו מעולם היהלומים - קראט (Carat). בעוד שהראשון מתייחס לאחוז הזהב הקיים בסגסוגת, השני מתייחס למשקלם של יהלומים (1 קראט שווה 0.2 גרם).
 
כדי שנוכל לעבד את הזהב בקלות מערבבים אותו במכוון עם מתכות נוספות, המעניקות לו גמישות, חוזק ועמידות. זאת מכיוון שמבחינה מעשית לא ניתן ליצור תכשיטים מזהב טהור 24 קרט, ולכן חובה להוסיף לו מתכות נוספות המשנות את תכונותיו - אך לא מורידות דבר מערכו.
 
גם כשמדובר בגולדפילד מערבבים את הזהב עם מתכת נוספת (שנקראת מתכת בסיס), אולם כמות הזהב בגולדפילד היא מאוד זניחה בהשוואה למוצר העשוי מזהב אמיתי. זה האחרון שומר על ערכו גם כשהוא מעורבב עם מתכות נוספות.

תכשיט גולדפילד

 

גולדפילד כשמו כן הוא - זהב הממולא במתכת נוספת (Gold Filled) - משמש גם הוא ליצירת תכשיטים. אלא שבניגוד לזהב רגיל, גולדפילד הוא זהב שמחובר באמצעות חום ולחץ למתכת בסיס כלשהי (בדרך כלל פליז או נחושת; בעבר היה זה כסף סטרילנג שהוצא מכלל שימוש בשל מחירו היקר). הזהב מהווה את הציפוי החיצוני בדרגת טוהר של 10 עד 14 קרט, ובפנים נמצאת מתכת הבסיס הזולה יותר.

איכותו של תכשיט גולדפילד נקבעה על ידי הוועדה הפדרלית למסחר בארצות הברית (FTC): תכולת הזהב של גולדפילד חייבת להיות ביחס של 1/20 למשקל התכשיט. תכשיט גולדפילד ממוצע מכיל לפחות 5% זהב 12 קרט ומעלה, או לפחות 10% זהב 10 קרט; לפיכך הוא יכול להכיל בין 2.5% ל-5% זהב טהור - משמעותית פחות מכל תכשיט זהב אחר. במצב כזה ציפוי הזהב החיצוני עבה דיו כדי למנוע התחמצנות וקילוף, ומתקבלת מתכת שנראית כמו זהב במחיר נמוך.
 
בעת ייצור הגולדפילד ניתן לקבוע את עובי שכבת הציפוי, את הקרט וכן את הצבע הרצוי. בנוסף המתכת עצמה גמישה וניתנת לשינוי מכני בקלות (ריקוע, ליטוש, ריכוך), לצד שינוי החוזק והנוקשות באמצעות הוספת מתכת הבסיס (אותה הזכרנו בהתחלה). ציפוי גולדפילד יכול להחזיק מעמד משך 30 שנה טרם יתחיל להתבקע או להתקלף מעל למתכת הבסיס.
 
יש לזכור שתכשיט גולדפילד עדיין יקר ועבה יותר מתכשיט מצופה זהב - פי 5 עד 10 עבה יותר מציפוי זהב רגיל (Gold Plating), וכן פי 15 עד 25 עבה יותר ממוצר שעבר ציפוי זהב חשמלי (Gold Electroplate). לפיכך ניתן לומר שגולדפילד עומד בתווך בין תכשיט זהב לתכשיט מצופה זהב, וכל אחד ואחת יחליטו האם סוג זה של תכשיט מתאים לצורכיהם ולתקציבם.