יהלומים הם לנצח

מתוך קרביה האפלים והעמוקים של האדמה מגיח הפלא הנוצץ, שלוכד כל שבריר של אור וריצוד של שמש: היהלום.diamonds 1

תהליך היווצרותו של יהלום בודד וכרייתו מבטן האדמה, כמוהו כהריון בן מאה מיליון שנים ה"מתבשל" בטמפרטורה של כאלפיים וחמש מאות מעלות צלסיוס, עד ללידתו המפרכת בהשתתפותם של כלים כבדים, כוח- אדם רב, ובהתפרצות וולקנית אחת לפחות.

אם תחברו את סך התנאים לצד סיכויי התרחשותם, ואת הנס בתהליך הפיכתו של פחם שחור ליהלום מלא ברק, תוכלו להבין כיצד התבסס מעמדו היוקרתי הבלתי מעורער של היהלום.

מאז ומתמיד הציתו היהלומים את דמיונו ואת סקרנותו של האדם. בתרבויות מסוימות כונתה האבן הנוצצת ”אבק כוכבים“, כינוי שביטא את הכמיהה לקשר עם השמים ואת הצורך ב“סימן“ מלמעלה. בתרבויות אחרות זכו היהלומים לכינוי ”דמעות האלים“ שהרי האלים, שגם להם לב כמו לכל חי, מביעים סבל וכאב בדמעות.

באיטליה כונה הגביש ”המאהבת של אלוהים“, ויש שכינו אותו ”מלך הקריסטלים“. השפה העברית הגדילה לעשות בחלוקת ה“יהלום“ לצמד המילים: יה‘ הלום, כלומר: מכת אלוהים, המבטא גם את מהותו של היהלום כחומר הקשה ביותר הקיים בטבע.

היהלום הוא הרבה יותר מאבן יוקרתית; הוא מגלם בחובו מטענים רגשיים של ממש. לכן טבעת אירוסין משובצת יהלום היא תמצית סיפור האהבה בין בני זוג, וסמל לפסגת הקשר בין השניים. על ברכי סמליות זו צמחה מסורת הענקת טבעת האירוסין, שהפכה לחלק בלתי נפרד מהצעות הנישואין של ימינו, כדרך להצהרת נאמנות וכהתחייבות לחופה וקידושין.


בסופו של יום, גרנדיוזית ומושקעת ככל שתהיה הצעת הנישואין, הרי שהטבעת משובצת היהלום נותרת על האצבע גם לאחר החתונה, כתזכורת לרגע המרגש בו החלה הציפייה לקראת עתיד וחיים משותפים, ולעיניים הנוצצות משמחה לא פחות מן היהלום הבוהק.
 

 

קצת היסטוריהdiamonds 2

המקור למנהג טבעות האירוסין אינו חד משמעי, וקיימות השערות רבות הנשענות על מנהגים קדומים: כבר בתקופת האימפריה הרומית ואפילו משנת 4 לספירה נצרפו טבעות שעליהן הוטבע סמל של שתי ידיים אוחזות בלב, כסמל לאהבה ולמחויבות. מסורת ענידת טבעות אירוסין על קמיצת יד שמאל החלה, כפי הנראה, בימי הרומאים, שהאמינו כי אצבע זו היא עורק האהבה (”ונה אמוריס“) המוביל ללב.

כיום מקובל להעניק טבעת אירוסין מסוג סוליטר: טבעת דקה משובצת יהלום בולט, כשבארצות הברית אף נהוג לרכוש טבעת אירוסין בשווי שתי המשכורות האחרונות. כמקובל באמריקה – הכול ”בגדול“, וגם טבעות האירוסין לא יוצאות מן הכלל הזה: שם שמים דגש רב יותר על גודל היהלום ופחות על ניקיונו ועל צבעו.

באירופה, לעומת זאת, גודלו הממוצע של יהלום בטבעת אירוסין נע בסביבות ה- 0.3 קראט, כשהפוקוס הוא על אבן נקייה ועל צבע גבוה. כמו כן מקובל שמחירה של טבעת האירוסין ינוע בין 30% לבין פי שניים מגובה המשכורת החודשית. מבחינה זו דומה ישראל יותר לאירופה ופחות לאמריקה.

טבעת אירוסין משובצת ביהלום מפורסם הוא יהלום טיילור ברטון, אשר צורתו כאגס ומשקלו 69.42 קראט, שהוענק לשחקנית אליזבת טיילור כמתנת אירוסין מבעלה. בשנת 1978, לאחר פרידתם, מכרה את היהלום במכירה פומבית ואת הכנסותיו תרמה לבניית בית חולים באפריקה.

המלתחה הנשית מורכבת מ“פריטי חובה“ והיא כוללת בדרך כלל איזו שמלת ערב קטנה שחורה וג‘ינס מחמיא. אם גם את זוכת אוסקר מפורסמת, הרי שחזייה, המעוטרת בתשעה יהלומים לבנים בשווי 1,500 דולר מבית ”ויקטוריה‘ס סיקרט“, תשתלב היטב בין אותם פריטי לבוש הכרחיים. ”חזיית הניצחון“ שהעניקה החברה לכוכבות הותאמה במיוחד למחשופים הנדיבים החביבים כל כך על נשות הוליווד הנוצצות.

אך גם בקרב הנשים שלא מלוות בגדודים של צלמי פפראצי ועל חזית חזייתן טרם שובצו תשעה יהלומים בצורת האות V, הרי שישנם מספר תכשיטים קלאסיים המשובצים יהלומים שהם בגדר ”פריטי חובה“ (או כפי שמכנים אותם ברשת הבורסה לתכשיטים: תכשיטי MUST).

דוגמה לפריט כזה הוא ”צמיד הטניס“, שזכה לשמו ולפופולריות שלו בזכות כוכבת הטניס כריס אוורט. באחד ממשחקי הפתיחה בארצות הברית ב-1987 חבטה השחקנית בכדור, והצמיד שענדה על פרק ידה אבד. המשחק הופסק זמנית והחלו חיפושים קדחתניים על המגרש. מאורע זה הזניק לתודעה העולמית את ”צמיד הטניס“ הדק והאלגנטי, שהיהלומים מסודרים בו בתבנית סימטרית, והעלה את מעמדו לדרגת MUST, לצד טבעת אירוסין משובצת יהלום ועגילי הסוליטר.

למהדרין (ולבעלי הממון) המקפידים על ”סט“ תואם, ניתן לצרף לתכשיטי ה- must גם רכב משובץ יהלומים במחיר השווה לכל נפש: שבעים ושמונה מיליון דולר בלבד. פרט להגה ולזוג גלגלים שיניידו אתכם ממקום למקום, תבלטו מרחוק עם 35,000 יהלומים בני 1 קראט. בשעה שהוצגה המכונית המנצנצת הזו לראווה, שמרו עליה 40 מאבטחים סמויים שהסתובבו בתוך בניין התערוכה, וכן 12 מאבטחים גלויים, לכולם נשק אוטומטי. מחוץ לתערוכה הסתובבו 60 מאבטחים נוספים, סתם בשביל השקט הנפשי.diamonds 3

מקור שמה של האבן הנוצצת מן המילה היוונית ”אדאמאס“, שפירושה ”בלתי ניתן לכיבוש“. כעת, תחברו את ההסבר הבלשני הזה לשורשיו הקדומים והקמאיים ביותר של הטבע האנושי, הידוע בכמיהתו אל הבלתי מושג, ברדיפתו אחר אתגרים ובשאיפתו המתמדת לניצחון - והרי לכם משוואה המבטיחה מעל לכל ספק את מעמדו של היהלום.

מינרל נדיר זה, המורכב ברובו מפחמן דחוס, הוא גם החומר הקשה ביותר בטבע. למעשה, ניתן לשרוט יהלום אך ורק על- ידי שימוש ביהלום אחר. למרות עמידותו יוצאת הדופן גם ליהלום יש סף שבירה, וזאת על אף הטעות הנפוצה לפיה אי אפשר לשבור יהלום.

אך לא רק היהלום בלתי ניתן לכיבוש. גם היצר, מסתבר, נוטל חלק לא מבוטל כשמדובר בהשגת הנוצץ-נוצץ הזה, עד שהמילים ”זיוף“ ו“שוד“ הן כמעט מילים נרדפות ל“יהלום“. ב-2007, למשל, נתפס עובד ניקיון במחצבת יהלומים כשניסה להבריח יהלומים בעכוזו. חקירה העלתה כי לא ניתן לבצע גניבה שכזו ללא שיתוף פעולה מצד אנשים נוספים, מה שמעיד כי יחסי הקרבה והחברות בין עובדי המכרה היו, כפי הנראה, הדוקים מכפי ששוער תחילה. עוד נמסר, כי האיש נעצר, אך לא נמצא דיווח כיצד חולצו היהלומים לאוויר העולם.
 

תהליך היווצרותו של יהלום

ראשיתו של כל יהלום טמונה בחומר פחמני, המצוי בסוג של אדמה בשם ”קימברליט“. בהמשך, מחייבים התנאים לחץ עצום בן כ- 60,000 אטמוספרות, טמפרטורה שמגיעה ל-2,500 מעלות צלזיוס בעומק שנע בין 120 ל-300 קילומטרים מתחת לפני האדמה, וכל אלו במהלך תקופה בת כ- 100 מיליון שנה לפחות.

תהליך הפרדת היהלומים מהעופרה כרוך אף הוא במאמצים כבירים: תחילה יש לשלות גושים בני כ-500 ק“ג מהאדמה. לאחר מכן יש לרסק את האבנים ולזהות את היהלום בעזרת קרני רנטגן. כשמתגלה יהלום זורח - מופעל מכשיר ששואב אותו. אותה ”זריחה“ היא האפקט הייחודי שמתקבל בעת פליטת אנרגיה בחשיפה לקרניים אולטרה סגולות, ותגובתו של היהלום לגלים הארוכים.

מקורות הגלם העיקריים של היהלום הינם הודו, דרום אמריקה, אפריקה, יקוטיה שבסיביר, אוסטרליה וקנדה, אך ניתן למצוא יהלומי-גלם גם באזורים בהם קיימת אדמת סחף, בעיקר בקרקעיות של נחלים, על גדות-ים ואפילו במצולות האוקיינוס בסמוך לחוף. למקומות בלתי צפויים אלה מגיעים היהלומים על-ידי הרוח וסחף הגשמים, אשר שוטפים אותם לאורך כל הדרך מהנחלים עד לים. מסע הישרדות מפרך זה הוא אחת הסיבות הראשיות לאיכותם יוצאת הדופן של היהלומים הללו.

יהלום הגלם מופיע בצורת גביש, בשלוש צורות עיקריות:

  • קובייה (ניסור).
  • פירמידה כפולה (ביקוע).
  • ארבעה מעוינים (ליטוש).

רק חלק קטן מהגלם (כ- 20%) מיועד לאבני-חן, וכל היתר מיועד לשימוש תעשייתי. מיון גלם אבני חן כולל את השלבים הבאים:
 
1. Size - מיון על פי גודל הגלם.
 
2. Model - מיון על פי מודל הגלם.
 
3. Quality - מיון על פי איכות הגלם.
 
4. Color - מיון על-פי צבע הגלם.

לשם קביעת הפרמטרים הללו מלטשים אחת מפאותיו של היהלום משני צדדיו (ליטוש המכונה גם ”פתיחת חלון"), וזאת כדי לחשוף ולגלות מה יש בתוך הגלם.
 


דרכו של יהלוםdiamonds 4

המאה ה-19 הוכיחה מעל לכל ספק שהפרסום עובד, גם אם האמצעים היחידים כמעט שעמדו לרשות בני אותה מאה, היו שמועות אקראיות מפה לאוזן. ההוכחה ליעילותן של אלה האחרונות מוכרת יותר במינוח ההיסטורי ”הבהלה לזהב“, כאשר בשנות ה-40 של אותה מאה צמחה אוכלוסיית קליפורניה במהירות שיא בעקבות שטף הגירה שהחלה בתגובה לידיעות על מציאת זהב באדמתה.

בשנות ה-50 של המאה ה-19, בחלק אחר של העולם, זרם גל של מהגרים נלהבים בתגובה לידיעות על מציאת זהב באדמת אוסטרליה, ובשנות ה-80 נסחף גל מסיבי נוסף של מחפשי זהב לדוסון סיטי ביוקון, על נהר הקלונדייק.

טרם הוטבע מינוח דומה לתופעת החיפוש אחר יהלומים, למרות הדמיון הרב בין המקרים ותוצאותיהם הדמוגרפיות, החברתיות והכלכליות. במאה ה-19 נפוצה ידיעה לפיה התגלה מרבץ עצום של יהלומים באפריקה, על אף שנמצאו תחילה רק אבנים אחדות. פרט זה לא מנע מגל אדיר של מחפשי יהלומים להציף את היבשת.

למרות חרושת השמועות שנדדו למרחקים, הרי שלמעשה במשך שנים רבות שימשה דווקא הודו הססגונית והכאוטית כמקור הבלעדי ליהלומים. עם זאת, מפתיע לגלות כי התיעוד הרשמי הראשון על כרייה מאורגנת לפני כאלף שנה מגיע דווקא משם, למרות שהיהלומים הראשונים נמצאו לפני למעלה משלושת אלפים שנה. כיום, עיקר היהלומים נכרים ביבשת אפריקה.

סידור האטומים הייחודי של היהלום מקנה לו את צורתו המפורסמת ואת מראהו הזוהר. כך הפך ה“יהלום שבכתר“ למושג המקביל במשמעותו לעמיתו הקולינרי - ”הדובדבן שבקצפת“, או במילים אחרות: החלק היפה, היוקרתי והמוצלח.

לאורך ההיסטוריה זכו מלכים לקשט את ראשיהם בכתר משובץ יהלומים, וכל עוד היה ראשם מחובר לכתפיהם - היה הכתר הבוהק סימן היכר למעמדם המורם מעם. דיוקניהם של ארבעת המלכים המוטבעים בקלפי משחק של כל חפיסת קלפים סטנדרטית המוכרת לכולנו, מזוהים עם דמויות היסטוריות, קרי: כל מלך מייצג מלך אמיתי.

”מלך יהלום“ מזוהה עם יוליוס קיסר, והוא היחיד מבין המלכים בחפיסת הקלפים שלא אוחז חרב ואף מושיט את ידו לשלום. למרבה האירוניה, שיא הפופולריות שלו באה לידי ביטוי בעיקר בתור אותו אייקון מפורסם של ”מלך-יהלום“ בחפיסת קלפים, שכן זה האחרון נרצח בערב הכתרתו, וה“יהלום שבכתר“ נותר בגדר פוטנציאל לא ממומש.

”תכשיט“ הוא כינוי חיבה ”יהודי“ אשר נהוג לבטא בהטעמה מלעילית, בדרך כלל תוך צביטת לחיו של ילד, מקור הנחת והגאווה. יהודים מזוהים עם יהלומים בעיקר משום תופעת ה“יהודי הנודד“, כששורשי הקשר ביניהם החלו לצמוח כבר בתקופת הרדיפות. באותם ימים, כאשר נאסר לעבור עם כסף ממקום למקום, היו היהודים ממירים בעיר אחת כמות נכבדת של כסף בחבילת יהלומים קומפקטית שניתן להמשיך ולנוע איתה.

אסטרטגיה זו נבעה מתוך כורח, שכן היה על היהודים (שנודעו תמיד בעושרם) למצוא אפיקי השקעה כלכליים שלא יפגעו בזמינות הבריחה שלהם במקרה של התפרצות אנטישמית, והיהלומים היוו פתרון אידיאלי. כמו כן, לפני תקופת העברת כספים של הבנקים הייתה זאת השיטה להעביר כסף – וזאת הסיבה הראשונית לעליית המחירים של היהלומים בעולם.

diamonds 2
ישראל - מעצמת יהלומים עולמית מקומה של ישראל באומנות ליטוש היהלומים הוא מרכזי ביותר - כמעט כל יהלום-גלם שני שנכרה ברחבי העולם מגיע בסופו של דבר לארץ. לכן מהווה “בורסת היהלומים“ ברמת גן את מרכז סחר היהלומים הגדול והחשוב בעולם.

עם זאת, ניתן לסכם את תמצית ה“הוויה הישראלית“ בבקשה מיוחדת שהגיעה מכיוון שליט קונגו דווקא, שפנה על מנת לקבל ייעוץ בטחוני בשל תופעת ”יהלומי הדמים“ עמה נאלצת אפריקה להתמודד: מדובר ביהלומים שמקורם בשטחים הנשלטים על-ידי מחתרות שונות, כמו המחתרות בקונגו ובסיירה-ליאונה, ומשמשים את המחתרות הללו למימון רכישת כלי נשק.

בניסיון למנוע מעשי טבח אכזריים של אנשי המחתרות באזרחים, אסר האו“ם על סחר ביהלומים אלה. כדי שלא ”יסתננו“ יהלומים מסוג זה למשלוחים המגיעים לבורסה ליהלומים, נאלצת ישראל להשקיע מאמץ רב ולנקוט זהירות יתרה.

בראשית דרכה של אפריקה כמעצמת כרייה, רכשו אנשי המערב את היהלומים בסכומים זעומים בשל חוסר מודעותם של הילידים למחירם האמיתי, ומתוך אמונתם כי בתוך היהלומים חבויים מי-השתייה של האלים, ושכל אדם שינסה לרמות אותם ימצא את מותו. עם השנים למדו המקומיים את עסקי היהלומים והתמקצעו בהם, כך שאם בעבר רומו ונוצלו, הרי שכיום אין עוד אפשרות כזו.

באשר ליהלומים שהגיעו וכבר זכו לאישורים המיוחלים, הרי שלאחר הגיעם לבורסת היהלומים עוברים חלקם למלטשות וחלקם ממשיכים להחליף ידיים. רוב העסקאות מתבצעות בתוך המשרדים, מאחורי דלתות מוגפות ובפיקוחן של מצלמות טלוויזיה במעגל סגור. המסחר ביהלומים מתבצע באופן פרטני בין היהלומן ללקוח; בדרך כלל מגיע הקניין מהארץ או מחו“ל, ועל השולחן במשרד פורשים את הסחורה: ערמת יהלומים ממוינת. כולם מקווים להגיע לשלב לחיצת היד ואמירת הברכה המקובלת, ”מזל וברכה“, שאותה מברכים בעברית תקנית למהדרין הולנדים, יפנים, סינים וטורקים, וכמובן קניינים הודים, אמריקאים ובלגים המגיעים מהבורסות המשגשגות והגדולות בעולם לשם עשיית עסקים.

מלבד כוחותיו הבלתי מעורערים של היהלום במישור הרוחני, הרי שבמישור הפרקטי הוא מוכר כמבודד אלקטרי מעולה בעל המוליכות התרמית הגבוהה ביותר המוכרת לאדם, ובעל עמידות כימית לרוב החומצות והבסיסים. כך, יצא גם עולם המדע נשכר מפיתוח הטכנולוגיות החדישות לייצור יהלומים, ובענף המחשבים כבר נעשה שימוש בחלקי יהלום במיקרו-פרוססורים, המעלה את מהירות עבודתם עשרות מונים.